Slektskap til deltaker i Anno?

Britha «Kina-Brita» Vestervik
24. januar 2015
Nils Langhelle
4. februar 2015

Slektskap til deltaker i Anno?

I NRKs serie Anno ble Emilie Enger Mehl første mester i bøkkerfaget. Da jeg hørte navnet Adam Walther Müller i episoden, visste jeg han fantes i mitt slektstre – og ganske riktig, vi delte samme forfedre gjennom presten Rasmus Pedersen og Magdalene Galtung, gift i 1650. En fjern slektning altså – og en stolt Anno-vinner i familien!

Kjell Arne Brudvik

Født 1981 i Horten som eldste sønn av Jarle Brudvik (1957-2022) og Brit Mari Nygård (1961). Alltid hatt en dyp interesse for både lokalhistorie, slektshistorie og de lange linjer.

Publisert: 25. januar 2015 | Se flere artikler fra skribenten

Lesetid
Denne artikkelen har 468 ord. Estimert lesetid er 2 minutt(er)

NRK har en serie som heter «Anno» – hvor man da tar for seg livet i Bergen i 1764. Da min fars-slekt er fra vestlandet og majoriteten av forskningen min har konsentrert seg om den siden (da andre i slekten forsker på min mors-slekt) så har denne serien vært av interesse. Ikke bare får man et lite innblikk i hvordan man levde på den tiden, men óg får man litt informasjon om ulike matvaner, arbeidsmetoder og lignende.

I episode 9 så blir Emilie Enger Mehl mester i bøkkerfaget og vi får da høre om hennes slektshistorie. Der fikk vi blant annet høre om Adam Walther Müller – og dette var et navn jeg var sikker på jeg hadde i slektstreet. Noterte meg at dette skulle jeg sjekke – og dagen etter når episoden var ute på NRK Nett-TV, spolte jeg meg ut og fant dette segmentet. Samtidig fant jeg frem til Adam Walther Müller i treet. Dette var da samme person og jeg fulgte da nedover og kunne få på plass de få generasjonene jeg manglet og fant således «vår lenke» til Emilie Enger Mehl.

Historien starter for 365 år siden. En ung prest ved navn Rasmus Pedersen gifter seg 1650 i Jondal Kirke med Magdalene Christine Lauritsdatter Galtung, datter av den kjente fogden Laurits Johannessen Galte og kone Elisabeth Ottesdatter Orning. Elisabeth var av gammel dansk adelsslekt. Rasmus hadde studert til presteyrket i 1644 og ble deretter kapellan hos sin far i Strandebarm. Han overtok embetet som sogneprest i 1648 når da hans far døde. Han var óg en tidlig pådriver for kirkebøker, og førte allerede i 1670 kirkebøker.

De fikk seks barn hvorav min linje går igjennom Peder Rasmussen Ivarhus (1660-1727) mens da Emilie sin linje går igjennom hans søster Magdalena Rasmusdatter Ivarhus (1655-1723). Magdalena sitt tipp-oldebarn Susanna Sophia Jensdatter Balchen (1791-1827) ble den 8. februar 1812 gift i Korskirken med Adam Walther Müller (1791-1874) og ekteskapet der ble velsignet med 11 barn. Fra deres eldste barn kommer da linjen som Emilie Enger Mehl stammer fra.

e-k-anno

Hvem skulle tro at en slektning (en dog fjern) skulle være den første til å bli «mester» i Bøkkerfaget i vår tid?

Resultat fra Anno

Etter en spennende duell med Enok Synnestvedt Groven var det Emilie som gikk seirende ut av Anno – og ble da den aller første vinneren av Anno.

Comments are closed.